Co spowalnia Twój metabolizm?

„Zazdroszczę jej! Może jeść ile i co chce, a przy tym nie tyje! Ma pewnie dobry metabolizm”. – Słyszeliście to już kiedyś? Obstawiam, że tak. Będę to powtarzać jeszcze wiele razy, ale o tym należy pamiętać – KAŻDY Z NAS JEST INNY. Jednemu służy to, innemu tamto, jeden ma lepszy metabolizm inny gorszy. Uwarunkowania genetyczne zawsze robią swoje, ale to nie jest pretekst. Tak to już w życiu jest – jednemu coś przychodzi łatwiej, innemu trudniej. Jest ktoś kto po najmniejszym wkładzie pracy otrzymuje zniewalające efekty oraz jest ktoś kto po bardzo dużym wkładzie pracy otrzymuje gorsze rezultaty. Takie jest życie, ale powiem wam jedno – żadna praca, która ma w sobie szczytny cel nie idzie na marne, NIGDY! W taki właśnie sposób z tematów przemiany materii przeszłam do przemyśleń życiowych 😛

Oczywiście są produkty, które spowalniają metabolizm oraz są produkty, które go przyspieszają. Do tak zwanych naturalnych przyśpieszaczy można zaliczyć np: kawę, grejpfruty, jajka, płatki owsiane, białą fasolę czy brokuły. Ja teraz skupię się na aspektach, które NIE wspomagają naszego metabolizmu.

  1. Nieregularne jedzenie.
  2. Pestycydy w produktach
  3. Mała ilość i jakość snu.
  4. Niedobór żelaza.
  5. Niewystarczająca ilość jedzenia.
  6. Siedzenie zbyt długo w jednym miejscu.
  7. Jet lag.
  8. Mało wapnia.
  9. Odwodnienie.
  10. Unikanie śniadań.

Dlaczego o tym pisze?

Wiele osób wylewa siódme poty na siłowni, odżywia się zdrowo, nie zdając sobie sprawy, że spowalnia swój metabolizm (a przy tym proces odchudzania). Oczywiście prawidłowa przemiana materii nie jest potrzebna tylko tym „odchudzającym się”, ale wszystkim! Zaburzenia metabolizmu mają swoje patologiczne konsekwencje. Istnieje coś takiego jak choroby metaboliczne, które pojawiają się z wiekiem. Nie lekceważmy naszego organizmu i zadbajmy o nasz metabolizm!