Jak i kiedy skaczę na skakance?

W świecie fitness na topie aktualnie są gumy do ćwiczeń oraz taśmy treningowe TRX. Są to bardzo wdzięczne przyrządy, które pozwalają urozmaicić trening w dowolnym miejscu. Na dalszy plan przechodzi skakanka, jednak pragnę zauważyć, że ta nie droga inwestycja niesie ze sobą wiele korzyści. Skakanka jest poręczna, można ją zabrać wszędzie i wszędzie można poskakać. Jest równie dobrym urozmaiceniem treningu jak TRX czy wcześniej wspomniane gumy. Regularne treningi ze skakanką poprawiają kondycję, koordynację i równowagę. Wzmacniają nogi (szczególnie łydki), ramiona i pośladki.

W moim przypadku skakanka sprawdza się idealnie na:

  1. Rozgrzewkę

Przed rozpoczęciem treningu zaczynam skakać powoli, bez szarpania, wykonując międzyskok. Cały czas mowa o skoku obunóż. Po jakiś dwóch minutach kiedy nasz oddech będzie wyraźnie szybszy można zacząć się bawić. Mam tutaj na myśli pajacyki, skrzyżowanie nóg, skrzyżowanie rąk, skoki na jednej nodze bądź skoki podwójne. Taka rozgrzewko zabawa przed treningiem głównym trwa u mnie 10min.

  1. Zakończenie treningu

Po każdym treningu siłowym wykonuję 10 min interwałów, aby podkręcić swój metabolizm oraz zwyczajnie się dobić. Tutaj już nie ma 2min wstępu z międzyskokiem. Albo bawię się tak jak na rozgrzewce, ale bardziej intensywnie, albo – Przykładowo: skaczę od 60 do 70 powtórzeń (czyli około 30s) na maxa i robię przerwę 30s. Czynność powtarzam 10 razy.

www.newlevelsport.pl
www.newlevelsport.pl

WAŻNE!

  • odradzam skakania na skakance osobą z nadwagą lub problemami z kolanami,
  • ciało podczas skoków powinno być wyprostowane,
  • ruch skakanki powinien iść z nadgarstków, nie ramion,
  • długość skakanki po nadepnięciu na nią powinna sięgać do pachy,
  • łokcie wzdłuż tułowia, ręce blisko ciała, znajdujemy swój rytm i jazda ze skakaniem!