Slang biegacza

Slang biegacza podczas zawodów już był, czas na trening! Pojęcia te pojawiają się w wielu książkach, portalach czy rozmowach biegaczy. Wierzę, że i Tobie się przydadzą i rozjaśnią niektóre aspekty świata biegowego.

Dla osób, którym daleko od biegania lub dopiero zaczynają swoją biegową przygodę, slang biegacza może wywołać mnóstwo wątpliwości i pytań. Teoretycznie biegać potrafi każdy, ale nie każdy zdaję sobie sprawę z tego, że w tej niezwykłej prostocie tkwi cały aparat pojęciowy. Dlatego podzieliłam ten wpis na Zawody i Trening. Wychodzę z założenia, że lepiej krótko, a konkretnie. Mam nadzieję, że lista słów/wyrażeń przybliży wam terminologię świata biegowego.

BNP

Bieg z narastającą prędkością. Bieg podczas którego prędkość rośnie. Moim zdaniem najlepiej wykonuje się go na bieżni mechanicznej, bardzo dobry bodziec treningowy.

BT

Bieg tempowy inaczej tempo run. Bieg w tempie startowym. Polega na utrzymanie tempa planowanego na zawodach przez określoną ilość kilometrów na treningu. Nazywam taki bieg „próbą generalną”. Jeżeli przygotowujemy się do tzw. dyszki to przykładowy trening wygląda tak: 2km spokojnie x 5km w tempie startowym x 2km spokojnie. Po takim treningu powinniśmy wiedzieć czy, aby nie przerosły nas ambicje.

Endorfiny

Hormon szczęścia. Nieważne czy biegniemy 5km czy 42, czy szybko, czy wolno, biegacze są szczęśliwi po każdym biegu!

Fartlek

Zabawa biegowa. Zakłada ona częstą zmianę tempa, urozmaicenie terenu w którym się biega, przyzwyczajenie się do prędkości wyższych niż startowe, manipulowanie długością odcinków i czasem odpoczynku między przyspieszeniami. Wszystko to robisz zdając się jedynie na własne wyczucie. Moim zdaniem jest najbardziej skutecznym elementem treningowym, kiedy wykonujemy go na miękkiej nawierzchni.

Interwały

Trening interwałowy polega na mieszaniu treningu o dużej intensywności z treningiem o małej intensywności. Prościej mówiąc – szybko, wolno. Zaletami takiego treningu jest szybsze spalanie tłuszczu oraz większa wytrzymałość organizmu.

Jogger

Za granicą słowo running zarezerwowane jest dla zawodowców, a gdy idzie się biegać występuje słowo jogging. Usłyszałam kiedyś stwierdzenie „Biegacz jest przede mną, jogger za mną” i na tym polega różnica.

Kadencja

Ilość kroków biegacza wykonywanych podczas 1 minuty.

Przetrenowanie

Wzmożony wysiłek fizyczny w danym okresie czasu, którego skutkiem jest wyczerpanie, brak paliwa na kolejne zawody/treningi. Inaczej można takie zjawisko nazwać „przedobrzeniem”. Najgorzej jest doświadczyć takiego spadku formy przed startem docelowym.

Roztrenowanie

Odpoczynek, w większości porzucenie na jakiś czas biegania. W moim przypadku jest to trening bez planu, bez przygotowywania się pod zawody. Przeważnie jest to okres w którym biegam z umiarkowaną prędkością, bez żadnych interwałów, podbiegów i innych takich rarytasów. Okres regeneracji organizmu po mocnym sezonie.

Siła biegowa

To kolejny element treningu biegacza, który wzmacnia głównie mięśnie nóg i brzucha. Jak widać biegacz nie żyje tylko bieganiem. Osoby wygrywające zawody, mistrzostwa czy olimpiady nigdy w życiu nie osiągnęłyby tego tylko biegając. Trening uzupełniający w postaci poprawy siły biegowej to jest to!

Streching

Nieodłączny element treningowy o którym zapomina wielu sportowców (nie tylko biegaczy). Zestaw ćwiczeń fizycznych polegających na rozciąganiu mięśni.

Suplinacja/Pronacja/Stopa neutralna

Najprościej rzecz ujmując jest to sposób ustawienia stopy względem podłoża. Pojęcia te są niezwykle potrzebne podczas doboru odpowiednich butów. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej na ten temat polecam Google Grafika.

Ultras

Osoba, która biega lub przebiegła dystans dłuższy od maratonu. Czyli ? 🙂 42,195km+.

Weteran

Osoba która ukończyła 35 lat. Istnieją osobne konkurencje dla weteranów podczas Mistrzostw, gdzie rywalizacja jest naprawdę ostra, a zawodnicy osiągają nadal bardzo dobre czasy.