Dieta pudełkowa?

Od ostatnich kilku miesięcy zaczyna się słyszeć coraz to bardziej o cateringach dietetycznych. Płacisz 50zł. dziennie a rano pod twoimi drzwiami czeka 5 białych pudełek, których zawartość musisz spożyć w ciągu dnia. Nie martwisz się o zakupy, czas na nie poświęcony ani o liczbę kalorii. Ale czy po zrezygnowaniu z cateringu dietetycznego łatwo jest przestawić się na dietę we własnym zakresie ?

Na wstępie chciałbym napisać, że DIETA TO NIE ODCHUDZANIE! Wiele osób błędnie kojarzy to słowo. Każdy z nas ma jakąś dietę, jedni lepiej zbilansowaną inni gorzej. Istnieją również bardzo popularne w dzisiejszych czasach diety odchudzające, które mają za zadanie ograniczyć ilość spożywanych kalorii co w efekcie powinno dać spadek wagi. Jeżeli mowa o cateringu dietetycznym, który z dnia na dzień rozwija się coraz bardziej nawet i w tych małych miastach (W stolicy najpopularniejszą firmą jest http://www.warszawskidzien.com/catering/diety/catering-klasyczny/). Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają na nic czasu lub (nazwijmy rzeczy po imieniu) nie chce im się. Czas na posiłek i jego przygotowanie to rzecz nierozłączna naszego życia i na to powinno się mieć czas ZAWSZE! Jednak osoby podejmujące się takiej diety mają cel – schudnąć. Moim zdaniem dobrze, że przynajmniej robią coś w tym kierunku, ale idą na skróty i to bardzo duże. Zazwyczaj rozpoczęcie takiej diety wiąże się ze spotkaniem z dietetykiem, który na podstawie wymiarów ciała i wywiadu żywieniowego ustala odpowiednią kaloryczność i skład diety. Z dietetykiem oczywiście nie trzeba się spotykać i można ustalić sobie samemu kaloryczność posiłków np.1000kcal czy 1800kcal. Jednak jeżeli ktoś ma zamiar „wziąć się za siebie” i chce skorzystać z cateringu dietetycznego POWINIEN skonsultować się z dietetykiem. Firmy cateringowe oferują 5 posiłków /3 podstawowe posiłki/ ciepły obiad. Pudła można odebrać w firmie lub na życzenie klienta, posiłki dowożone są do miejsca pracy czy domu. Istnieją również diety bezglutenowe czy wegetariańskie. Czego mało podawane są jeszcze w ekologicznych pudełkach! Oferta wydaje się być dość atrakcyjna.

lunch-box-749367_960_720

Plusy diety cateringowej:

  • czas zaoszczędzony na zakupach, przygotowywaniu posiłków,
  • dobrze dobrana kalorycznie = skuteczna,
  • właściwy podział i wielkości porcji jedzenia umożliwia się do stosowania zasady systematyczności jedzenia,
  • dania zazwyczaj są bardzo ciekawe i oryginalne co zachęca do stosowania diety,
  • posiłki są w miarę urozmaicone,

Minusy diety cateringowej:

  • BRAK EDUKACJI ŻYWIENIOWEJ!
  • dieta może nie przynieść trwałych efektów. Musimy pamiętać, że pudełkami nie możemy się żywić całe życie. Sama dieta nie wystarczy, aby pozbyć się trwale zbędnych kilogramów.  Jeżeli stosuje się ograniczenia w jedzeniu tylko przez określony czas, powrót do „starych nawyków żywieniowych” spowoduje szybki wzrost masy ciała,
  • posiłki są czasem małe objętościowo i nie dają odpowiedniego poczucia nasycenia,
  • jeżeli jedzenie nie jest dostarczane codziennie może nie być świeże,
  • wysoka cena kuracji,

Oczywiście jeżeli chce się, aby dieta ta przyniosła efekty, a wszystko z doborem kalorii jest na dobrej drodze – nie wolno podjadać. W wielu przypadkach jest to ciężki aspekt, ponieważ posiłki nie sycą oraz dostarczają za mało energii.

Ja jako „sportsmenka” mogę polecić taki rodzaj odchudzania osobom, które brały się za siebie wielokrotnie i nic z tego nie wyszło. Szczerze mówiąc sama bym z tego nie skorzystała, ponieważ lubię uczyć się przyrządzać dania czy poznawać nowe produkty i ich wartości odżywcze. W skrócie mówiąc nie mam zamiaru się rozleniwiać, a po za tym nie lubię jak ktoś ma nade mną kontrolę.W mojej rodzinie z cateringu dietetycznego skorzystała jedna osoba, która jest bardzo zadowolona z jego efektów. Wuja z nadwagą, który ważył powyżej 100kg, schudł ich aż 20. Można? Można!