Slang biegacza podczas zawodów

Wybierasz się na swoje pierwsze zawody biegowe? Albo masz zamiar kibicować bliskiej ci osobie? Jeżeli nie chcesz mieć problemów w rozumieniu mowy innych biegaczy czy organizatorów imprezy lepiej zapoznaj się z poniższymi wyrażeniami.

Dla osób, którym daleko od biegania lub dopiero zaczynają swoją biegową przygodę, slang biegacza może wywołać mnóstwo wątpliwości i pytań. Teoretycznie biegać potrafi każdy, ale nie każdy zdaję sobie sprawę z tego, że w tej niezwykłej prostocie tkwi cały aparat pojęciowy. Dlatego podzieliłam ten wpis na Zawody i Trening. Wychodzę z założenia, że lepiej krótko, a konkretnie. Mam nadzieję, że lista słów/wyrażeń przybliży wam terminologię świata biegowego podczas zawodów.

Życiówka

Najważniejsze i najczęstsze spotykane pojęcie w slangu. Życiówka czyli najlepszy uzyskany czas przez określonego zawodnika na danym dystansie.

PB

Personal Best czyli życiówka.

Strefy czasowe

To  wydzielone obszary za linią startu. Zawodnicy grupują się w nich według czasów jakie mają zamiar osiągnąć na mecie. Przeważnie strefy oznacza się tabliczkami.

Agrafka

Nawrót na trasie biegu. Najczęściej jest on oznaczony pachołkiem.

Chip

Niewielki czujnik montowany przeważnie przy bucie, lecz coraz częściej znajduje się w numerze startowym. Pozwala on określić dokładny czas uzyskany przez zawodnika.

Ściana

Jest to moment kryzysu psychofizycznego podczas Maratonu. Najczęściej występuje między 30 km – 40km i jest efektem wyczerpania energetycznego. Maratonu jeszcze nie biegłam, ale chciałabym to doświadczyć na własnej skórze 🙂

Czas netto

Czas mierzony od przekroczenia linii startu do przekroczenia linii mety przez zawodnika. W skrócie, ten właściwy.

Czas brutto

Czas od wystrzału startera do przekroczenia mety przez zawodnika.

  • Różnica między tymi dwoma czasami jest większa im zawodnik stoi dalej od linii startu. Na większych biegach ta różnica może wynosić nawet kilkadziesiąt minut!

Zając/Pacemaker

Osoba nadająca tempo biegu. Pomaga biegaczom podczas zawodów utrzymać dane tempo i wbiec na metę z określonym wynikiem.

Pudło

Podium.

Bufet

Miejsce w którym wolontariusze podają biegaczom wodę, izotoniki, banany, żele i inne smakołyki. Dobrze znaleźć się z obydwu stron bufetu, jako biegacz i wolontariusz (oczywiście nie podczas tej samej imprezy).

Negative Split

Sposób pokonywania dystansu. Polega on na szybszej drugiej połowie biegu. Dla przykładu: biegniemy 10km, pierwsze 5km pokonujemy w 25min a ostatnie 5km w 20min. Trudne w realizacji, ale możliwe.

Izo

Izotonik/Napój energetyczny.

Blacha

Medal.

Cross

Przełaje. Biegi przełajowe.Moje ulubione 🙂