16 Poznań Maraton

Po 9 latach Kenijskiej dominacji w Poznańskim Maratonie na najwyższe miejsce podium wskakuje Polak. Jest nim Emil Dobrowolski, który dobiega z czasem 2:13:50 pobijając przez to swój rekord życiowy oraz pokazując, że do igrzysk Rio mu niewiele brakuje.Polak zafundował kibicom sporo emocji. Takie biegi, w których walkę widać do końca można oglądać z czystą przyjemnością, nie wspominając o prawdziwym wspieraniu na trasie w czapce i rękawiczkach!

_DSC3956

Ja swoje stanowisko mojego „alternatywnego wolontariatu” miałam na 10km. Jeździłam rolkami, wykrzykiwałam imiona, dopingowałam oraz sprawdzałam czy na trasie nie dochodzi do niebezpiecznej sytuacji (w ostatnich 2 latach udało mi się pomóc) na szczęście nic takiego nie miało w tym roku miejsca.

_DSC5501

Co mogę napisać o stanowiskach z żywnością? – Były bardzo dobrze zaopatrzone, oznakowane i liczba wolontariuszy również była odpowiednia, ale niestety niedoświadczonych. Oczywiście nie chce tutaj nikogo krytykować, ale wysunąć sugestię. Takie osoby powinny zostać kompletnie pomieszane, aby mogły bardziej skupić się na powierzonym zadaniu niż gawędzić czy robić selfie.

_DSC4912_DSC4927

9:32 koło mnie mknie dwóch czarnoskórych zawodników. Podejmuję z nimi walkę jadąc na rolkach chodnikiem asfaltowym. Niestety nie udaje mi się ich dogonić, ale przez 300m utrzymać tempo owszem 🙂 Mają dość dużą przewagę nad resztą peletonu.

2015-10-11 Maraton Poznań

Po zmianie mojej lokalizacji na Targi Poznańskie (metę Maratonu) okazuje się, że Emil prowadzi! Udało mu się wykorzystać chwilę słabości Langata. Jak widać temperatura w okolicach 0 stopni zawodnikom z Kenii nie sprzyja.

_DSC4019

Tak zostaje do końca. Emil Dobrowolski wygrywa 16 Poznań Maraton z czasem 2:13:50. Tuż za nim był Kenijczyk Robert Langat (2:15:36), który planuje powrót na 17 Poznań Maraton w celu pobicia rekordu trasy. Na podium znalazł się jeszcze Ukrainiec Bogdan Semenowycz (2:17:18).

_DSC5377

Wśród pań najlepsza była Irene Makori Chepkirui z Kenii, która maraton pokonała w 2 godziny 32 minuty i 48 sekund. Po pięciu minutach na mecie pojawiła się Volha Krautsova z Ukrainy. Trzecia była Polka Angelika Mach.

_DSC5333

Większość uczestników deklaruje, że organizacja Poznań Maratonu z roku na rok jest coraz lepsza i w żadnym stopniu nie odbiega od europejskich standardów. Trasa była dobrze oznaczona, punkty żywnościowe również.

_DSC5486

Cena startu była w granicach rozsądku i dawała ze swojej strony dużo. W pakiecie można było znaleźć: koszulkę, 2 piwa, sok pomidorowy, czekoladę, numer startowy, chip, worek i ulotki.

_DSC5499

Targi Expo, posiłek regeneracyjny, medal, losowanie samochodu, wycieczek, rozdawanie nagród przed metą i co najważniejsze kibice! To oni co roku sprawiają, że atmosfera w Poznaniu jest przecudowna.

_DSC6256

Nie tylko tak uważa zwycięzca, ale i wiele innych biegaczy, że kibice z Poznania są najlepsi! W żadnym innym mieście nie spotkałam się z takim zaangażowaniem mieszkańców nawet w stolicy.

GALERIA – 10KM #1

GALERIA – 10KM #2

GALERIA – META #1

GALERIA – META#2