Bieg przełajowy nie jest prostą i lekką formą biegu. Wymaga zaciętości oraz wytrzymałości, nie każdy jest w stanie sobie z nim poradzić, gdyż znacząco różni się od innych form biegania. Pod wyżej wypisanymi wartościami takimi jak zaciętość i wytrzymałość kryją się największe zalety biegu przełajowego. Uczy on jak pokonywać trudności oraz jak walczyć do samego końca. Nauka ta ma na nas wpływ zarówno fizyczny, jak i psychiczny.
Czym różni się bieg przełajowy od innych rodzajów biegów?
Bieg przełajowy jak nazwa wskazuje, polega na biegu na przełaj. Główną różnicą pomiędzy nim a innymi formami biegu jest trasa. Przystępując do biegu przełajowego, możesz pożegnać prosty asfalt czy bieżnie. Tu będziesz biec przez piasek, błoto czy wodę. Mimo to do ów biegów chętnie dołączają sprinterzy czy maratończycy.
Jak uniknąć kontuzji podczas biegu przełajowego?
Podstawą biegu przełajowego tak jak każdego innego jest odpowiedni trening. Nie tylko po to, aby uzyskać jak najlepszy wynik, ale także, żeby uniknąć kontuzji, o którą na tak zawiłej i niebezpiecznej trasie może nie być ciężko. Dlatego też ważne, aby unikać niebezpieczeństw na samej trasie. Nie ominiemy wszystkich dziur i tym podobnych, ale mimo wszystko, gdy jeszcze mamy siły warto myśleć gdzie postawimy następny krok. W przeciwnym razie możemy skończyć nawet ze skręconą kostką.

Jakie najczęstsze błędy popełniają początkujący biegacze podczas biegu przełajowego?
Osobom, które nigdy wcześniej nie brały udziału w biegu przełajowym, może być trudno, określić, na co i w jaki sposób mają się przygotować. Dlatego tak ważne jest, aby nie bać się trudnych tras w czasie przygotowań do biegu. Nawet jeśli nasze trasy okażą się dużo cięższe od tych przełajowych, to będziemy mieli przewagę nad wieloma innymi uczestnikami, którzy przygotowywali się bardziej pod szybkość niż pod wytrzymałość na wszelkie niedogodności naturalne jak kałuże, rzeki czy dziury.
Data dodania: 31-05-22